طراحی اتاق کار در منزل

با توجه به شرایط جدید کار و زندگی در دنیای امروز، تعداد بیشتری از افراد در منزل مشغول به کار هستند. اما خوبست بدانیم که شرایط محیط کار با فضای زندگی در خانه متفاوت بوده و این مطلب کمک میکند تا با آشنایی با برخی نکات، فضای بهتری را ایجاد کنیم و تاثیر مثبت آن را در زندگی برای خود ایجاد کنید؛ که در ادامه درباره برخی نکات طراحی اتاق کار در منزل توضیح داده شده است.

  1. انتخاب مکان
  2. ابعاد فضا
  3. مبلمان
  4. عناصر سلامتی
  5. نظم
  6. شخصی سازی

1. انتخاب مکان :

اولین و مهمترین نکته در مرحله اول است. این فضا ممکن است یک اتاق مجزا یا بخشی از یک فضای دیگر باشد، در هر صورت دسترسی مناسب به ورودی منزل، دسترسی به هوای آزاد، نوع ارتباط با بخشهای خصوصی خانه از نکات تاثیرگذار در این انتخاب اند. حواسمان باشد محیط کار دور از هیاهوی مهمان، بازی کودکان و هر نوع شرایط دیگری که در منزل شما در جریان است باشد تا بتوانید بر روی کارتان متمرکزتر باشید؛ از طرف دیگر اگر ملاقاتهای کاری دارید نیز، به دور از حریم خصوصی منزلتان اتفاق بیوفتد.
2. فضای کافی به محل کار اختصاص دهید. با توجه به نوع فعالیتتان باید بتوانید ابعاد مناسبی را تعیین کنید. کار شما میتواند تولید در انباری یا پارکینگ به وسیله ابزار آلات و یا فروش توسط کامپیوتر شخص شما باشد، از یک اتاق تا یک میز و صندلی، باید آزادی عمل در توسعه بیشتر کارتان را به شما بدهد.

طراحی داخلی دفتر کار کوچک

3. راحتی و سلامتی شما در اولویت است پس میز و صندلی مناسب با آن را در نظر بگیرید. از طرف دیگر اگر فضای شما محدود است میتوانید با قفسه بندی بر روی دیوار فضای بیشتری برای ابزار کار خود ایجاد کنید؛ که در این موارد استفاده از طبقه و قفسه ها میتواند حریم بندی فضای کار شما را نیز بیشتر کنند.
4. کار در منزل به دلیل ارتباطات محدود با دنیای بیرون نسبت به کار در بیرون بیشتر در معرض خستگی روانیست بنابراین استفاده از عناصر گیاهی و دید به منظره یا فضای باز بهترین راه برای جلوگیری از آسیبهای کار در خلوت و ساعات طولانی است. نور کافی از ایجاد خستگی در چشم جلوگیری میکند؛ پس بهتر است از ترکیب نور طبیعی و مصنوعی استفاده کنید.

نمونه طراحی دفتر کار

5. نظم در فضا به ایجاد نظم در کارتان نیز کمک خواهد کرد. استفاده از وسایل بدون سیم و یا روشهای خلاقانه برای پوشاندن و مخفی کردن سیم ها و اختصاص دادن جایگاهی مانند کمدها و کشوها و طبقه برای هر وسیله برای جلوگیری از بینظمی مفید است. نظم بخشیدن به وسایل و محیطتان امنیت، سرعت و تمرکز شما در کارتان را بالاتر خواهد برد.
6. به یاد داشته باشید که این فضا محل کار شماست؛ پس آزادید تا آن را همانگونه که دوست دارید دکور کنید. از رنگ و طرح دلخواه تا انتخاب وسایل کار و دسترسیهایتان. این نکات احساس تعلق بیشتری در شما ایجاد کرده و راندمان کاری را بالاتر خواهند برد.

طراحی اتاق کار در منزل

در نهایت مهمترین نکته این است که با توجه به تمام محدودیتهای موجود در منزلتان، حتما فضایی را به طور ثابت به محل کار خود اختصاص دهید و از مزایای طراحی اتاق کار در منزل استفاده ببرید.

منبع : plink